• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 135
   کد: 190007
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
   مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد اعلام کرد؛

   اتصال جریان تسهیلگری به نظام های سرمایه گذاری و توسعه گری در بازآفرینی شهری/ تغییر رویکرد مدیریت شهری در بازآفرینی بافت های فرسوده

   اسنادی که در خصوص بازآفرینی شهری وجود دارد مصوب سال 93 است که نیازهای محلات هدف بازآفرینی را شناسایی و وظایف 28 دستگاه را مشخص کرده است؛ در مشهد آستان قدس رضوی و اداره کل اوقاف نیز به این دستگاه ها اضافه می شوند .
   اتصال جریان تسهیلگری به نظام های سرمایه گذاری و توسعه گری در بازآفرینی شهری/ تغییر رویکرد مدیریت شهری در بازآفرینی بافت های فرسوده

   مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد با اشاره به فعالیت 6 ماهه دفاتر تسهیل گری در محلات هدف بازآفرینی گفت: ظرف چند ماه آینده جریان تسهیلگری به نظام های سرمایه گذاری و توسعه گری درنوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد متصل خواهد شد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، مجتبی شاکری روش امروز در نشست هم اندیشی چالش ها و فرصت های سرمایه گذاری در بافت های نا کارآمد که با حضور رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد و جمعی از سرمایه گذاران و فعالان صنعت ساختمان برگزار شد، افزود: سازمان بازآفرینی فضاهای شهری با هدف تغییر رویکرد و اجتماعی شدن احیا شد، سپس نوسازی بافت های ناکارآمد نیز با مشارکت مردم از سال گذشته ایجاد گردید.
   وی اضافه کرد: در مجموع بافت های ناکارآمد چند نوع هستند؛ بافت هایی مانند قلعه وکیل آباد، آبکوه و عامل که جزو شهر بودند و اکنون دچار فرسودگی شده اند، سکونتگاه های غیر رسمی که در حاشیه شهر واقع هستند ودسته سوم؛ بافت های تاریخی فرسوده و بافت های روستایی که اکنون جزو شهر شده اند و دسته دیگر بافت های ناهمگون و نامتجانس مانند پادگان ها، کارگاه ها و.. که فعالیت آن ها با شهر سازگاری ندارد.
   وی با بیان این که بازآفرینی در بافت های فرسوده پیرامون حرم مطهر، آبکوه، عامل و وکیل آباد کمرنگ بوده است، اظهارکرد: دلیل این موضوع اجتماعی نبودن طرح ها و مشارکت ندادن مردم در بازآفرینی این بافت ها است، لذا سازمان بازآفرینی با تغییر نگاه و رویکرد اجتماعی و تسهیل گری در راستای مشارکت ساکنان محلات فرسوده شکل گرفته است.
   وی تصریح کرد: در نگاه جدید شرکت بازآفرینی بافت های فرسوده کشور چند جانبه نگری مورد توجه قرار گرفته است و در این میان مدیریت شهری تنها نقش ندارد و در کنار آن برای 30 دستگاه دیگر نیز وظایفی در نظر گرفته شده است.
   شاکری روش ضمن اشاره به این که در حال حاضر مدیریت شهری در بازآفرینی شهری نقش هماهنگ کننده و تسهیلگر را دارد، ادامه داد: باتوجه به این موضوع، در حال حاضر20 دفتر تسهیلگری در 22 محله هدف فعال شده اند.
   مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری شهرداری مشهد گفت: اما پس از گذشت مدت زمانی باید جریان تسهیل گری به نظامات سرمایه گذاری و توسعه گری متصل شوند که امیدواریم ظرف چند ماه آینده این اتفاق بیفتد.
   وی افزود: ما به عنوان سازمان تسهیلگر، وظیفه پیگیری رفع موانع بازآفرینی را برعهده داریم لذا براین اساس نشست امروز با حضورجمعی ازسرمایه گذاران و فعالان حوزه صنعت ساختمان برای اطلاع از نظرات و پیشنهادات آنها و شناسایی موانع برگزار شده است.
   وی با بیان اینکه با توجه به نوع مالکیت زمین ها درمشهد موانع موجود برسرراه بازآفرینی بافت های فرسوده با سایر شهرها تفاوت دارد، اضافه کرد: بیشتر زمین های موجود در شهر مشهد موقوفه هستند که این موضوع نیازمند ارائه دستور کارمبتنی با شرایط مشهد به شرکت بازآفرینی شهری کشور است که این موضوع درجلسه اخیرمدیریت امور زیربنایی دولت نیز مطرح و مقرر شد دستورکارهای مورد نیاز مطابق با شرایط اراضی مشهد ارائه شود.
   شاکری روش تصریح کرد: اسنادی که در خصوص بازآفرینی شهری وجود دارد مصوب سال 93 است که نیازهای محلات هدف بازآفرینی را شناسایی و وظایف 28 دستگاه را مشخص کرده است؛ در مشهد آستان قدس رضوی و اداره کل اوقاف نیز به این دستگاه ها اضافه می شوند .
   مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهری شهرداری مشهد ادامه داد: براساس بند 17 الحاقی قانون بازآفرینی محلات ناکارآمد، مسئولیت هماهنگی این دستگاه ها برعهده سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد گذاشته شده است که نیازهای بافت های فرسوده را شناسایی و به عنوان برنامه اجرایی جهت تصویب به ستادی متشکل از این 30 نهاد برای درنشر گرفتن اعتبار ارائه می دهد.
   وی اظهار کرد: مطالعات انجام شده برای بازآفرینی محلات هدف به روز نیست ومربوط به 10 سال قبل است، لذا دفاتر تسهیل گری وظیفه به روز کردن مطالعات و شناسایی نیازهای مردم در بافت های فرسوده و نا کارآمد وچگونگی جذب مشارکت شهروندان و تسهیل امور را برعهده دارند.
   وی افزود: با توجه به به روزنبودن مطالعات اکنون نیازمند ایجاد تغییر و تحولاتی در طرح های تفصیلی هستیم که این تغییرات نیز توسط دفاتر تسهیل گری مشخص و به صورت پیشنهاد به مشاوران طرح ارائه می شود.

   منبع/ پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

   تعداد بازدید: 135
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,326,656
  تعداد بازدید امروز : 663
  تعداد بازدید دیروز : 1,120
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/04 13:50
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد