• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 61
   کد: 190913
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
   رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد؛

   ابراز رضایت شورای شهر از روند فعالیت دفاتر تسهیلگری شهر مشهد

   رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد از روند مناسب فعالیت دفاتر تسهیلگری توسعه محلات هدف بازآفرینی ابراز رضایت کرد.
   ابراز رضایت شورای شهر از روند فعالیت دفاتر تسهیلگری شهر مشهد

   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، رمضانعلی فیضی در حاشیه نشست کمیته نظارتی شماره یک شورای با بیان اینکه دفاتر تسهیلگری به طور جدی مشغول مطالعه طرح‌های مفید و محرک توسعه برای محلات هدف بازآفرینی هستند، گفت: از جمله دفتر توسعه محله رده که طرح مطالعاتی در دست دارد، برای احداث میان گذری حدفاصل طبرسی شمالی و بولوار رسالت در منطقه ۳ که امتداد آن به محلاتی در مناطق ۴ و ۵ متصل خواهد شد.
   به گفته وی، این طرح از میان بافت‌های ریزدانه و متراکم و همچنین از جوار اراضی وسیع بلاتکلیف عبور می‌کند که می‌تواند با ایجاد اهداف اقتصادی برای محلات به عنوان یک محرک توسعه در این مناطق قلمداد شده و در میان مدت پس از اجرای پروژه های مرتبط باعث بهسازی بافت‌های پیرامونی و بهبود شرایط اجتماعی این مناطق شود.
   نایب رئیس کمیته نظارتی شماره یک شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه ایجاد دسترسی‌های شرقی به غربی، اتصال محور‌های شریانی این مناطق به یکدیگر و کاهش بار ترافیکی محور ۱۰۰ متری می‌توانند از فواید اجرای این طرح تلقی شود، ادامه داد: مطالعه در این حوزه و طراحی پروژه‌های عمرانی مفید برای محلات از جمله برنامه‌هایی است که دفاتر توسعه محله پیگیر آنها هستند البته مجموعه فعالیت‌ها و مطالعات این دفاتر باید منجر به طراحی سند توسعه محله شود که در این حوزه مهم دفاتر به خوبی مشغول فعالیت بوده و نسبت به سابقه فعالیت کمتر از یک سال به پیشرفت خوبی رسیده‌اند.
   فیضی ادامه داد: قاعدتاً به سرانجام رسیدن طرح‌های اینگونه و تامین اهداف آنها نیازمند حمایت دستگاه‌های مرتبط و تاثیرگذار در این روند خواهد بود و از جمله تسهیلات و مشوقات و حمایت‌هایی برای به ثمر نشستن این تلاش‌ها از جانب برخی دستگاه‌های دولتی و عمومی نیاز است. برخی نیازهای حمایتی و تسهیلاتی هم‌اکنون قابل تشخیص است اما بسیاری از احتیاجات در زمان اجرایی شدن طرح‌های توسعه و به فراخور زمان قابل احصا و تشخیص بوده که باید در زمان خود با گفتگو و رایزنی توسط مدیران شهری تامین شود.
   وی اضافه کرد: از نظر ما مدت یک سال برای تدوین و تحویل طرح توسعه محله می‌تواند فرصت مناسبی برای دفاتر تسهیلگری تلقی شود.
   رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد در ادامه گفت: در حال حاضر در منطقه 4، دو دفتر تسهیلگری تشکیل شده و مشغول انجام مطالعات روی موضوعات تخصصی هستند. این دفاتر تاکنون توانستند به ارتباط خوب و سازنده‌ای با ساکنان و شهروندان دست یافته و به عنوان نماینده و سخنگوی مردم در ارتباط با شهرداری قرار گیرند.
   وی افزود: به هر حال هدف‌گذاری برای بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری آن است که خود ساکنان و شهروندان با حمایت و مشاوره دفاتر تسهیلگری بتوانند طرح‌های عمرانی و بهسازی را مدیریت کنند لذا در این راستا هرچه مردم و شهروندان ارتباط نزدیک‌تر و کارآمدتری با دفاتر تسهیلگری داشته باشند، فرآیند بهسازی محلات با کیفیت بهتری انجام خواهد شد.
   حجم بالای درخواست‌های مالی در کمیته‌های نظارتی مناطق کم‌برخوردار
   رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر خاطرنشان کرد: در مناطق کم‌برخوردار عموماً مراجعات به کمیته‌های نظارتی بابت درخواست تخفیف در عوارض‌های شهری و کاربری‌های تجارتی موقت است و با توجه به وضعیت نامطلوب درآمدی در این مناطق، معوق ماندن حقوق شهرداری و درخواست کمک از جانب شهروندان جزو روال عادی پرونده‌های این کمیته‌ها تلقی می‌شود.
   به گفته وی، کمیته‌های نظارتی هم تا آنجا که ضوابط و مصوبات شهری و قوانین بالادستی اجازه دهد در راستای کمک و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر همکاری می‌کنند.
   فیضی یادآور شد: تقسیم‌بندی‌های مناطق درآمدی بر اساس اصول مناسبی طراحی شده و با توجه به شرایط و تسهیلاتی که برای شهروندان ساکن در مناطق کم‌برخوردار در این تقسیم‌بندی‌ها تدارک دیده شده؛ امکانات خوبی برای خدمت بیشتر به مردم در آنها لحاظ شده است. این شرایط قاعدتاً بابت افزایش رضایتمندی شهروندان می‌‎شود. از جمله شرایط در نظر گرفته شده برای این مناطق اختیار کمیته نظارتی برای تقسیط بدهی شهروندان به مدت ۳۶ ماه بدون سود و بدون نیاز به پرداخت پیش قسط نقدی بوده است.
   وی تاکید کرد: همین تقسیم‌بندی و شرایط ویژه نگاه خاص شورای شهر و مدیریت شهری به اقشار ضعیف‌تر کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد است.
   نایب رئیس کمیته نظارتی شماره یک شورای شهر مشهد ادامه داد: تنها در جلسه امروز 23 پرونده درخواست شهروندی مطرح شد که تمام آنها درخواست تخفیف یا بخشودگی مالی جرایم بود و کمیته در حد توان و اختیارات خود تلاش کرد رضایت متقاضیان را جلب نماید.

   منبع/ پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر

   تعداد بازدید: 61
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,326,646
  تعداد بازدید امروز : 653
  تعداد بازدید دیروز : 1,120
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/04 13:50
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد