• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 64
   کد: 195654
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی:

   آمادگی استانداری خراسان رضوی برای تسهیل اجرای سند توسعه محلات هدف بازآفرینی

   استانداری برای هرگونه مساعدت به منظور تسهیل در فرآیندهای اداری و یا تغییر کاربری اراضی در کمیسیون ماده 5 استان با رعایت ضوابط و قوانین شهری برای اراضی قابل بارگذاری در امر مسکن و خدمات آمادگی دارد.
   آمادگی استانداری خراسان رضوی برای تسهیل اجرای سند توسعه محلات هدف بازآفرینی

   معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: استانداری برای هرگونه مساعدت به منظور تسهیل در فرآیندهای اداری یا تغییر کاربری اراضی در کمیسیون ماده 5 استان با رعایت ضوابط و قوانین شهری برای اراضی قابل بارگذاری در امر مسکن و خدمات آمادگی دارد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، احمد یزدان‌پناه در جلسه ستاد بازآفرینی استان با اشاره به راه اندازی و فعالیت 28 دفتر توسعه محله (تسهیلگری) توسط سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد در یک سال اخیر در محلات هدف بازآفرینی اظهار کرد: هدف از راه‌اندازی این دفاتر نوسازی و بهسازی این محلات از منظر کالبدی و از مسیر جلب مشارکت مردمی است.
   وی افزود: این 28 دفتر توسعه محله (تسهیلگری) 54 درصد از جمعیت و 69 درصد از مساحت محلات هدف بازآفرینی را پوشش می‌دهند.
   معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: دفاتر توسعه محله (تسهیل‌گری) در فازهای اولیه احتیاج به جریان‌سازی اجتماعی و توانمندسازی این محلات دارند و مطابق گزارش ارائه شده جهت توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این محلات نیز فعالیت‌های قابل توجهی انجام شده است.
   یزدان پناه از اعلام آمادگی شهرداری برای ارائه 3 سند توسعه محله در ستاد بازآفرینی شهرستان و استان خبر داد و گفت: استانداری برای هرگونه مساعدت به منظور تسهیل در فرآیندهای اداری و یا تغییر کاربری اراضی در کمیسیون ماده 5 استان با رعایت ضوابط و قوانین شهری برای اراضی قابل بارگذاری در امر مسکن و خدمات آمادگی دارد.
   وی همچنین بر پیگیری جدی و زمان بندی و رصد تصمیمات قبلی از جمله تفاهم نامه های منعقده برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی توسط ارگان‌های ذیربط تاکید کرد.
   معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به راه اندازی شبکه کسب‌وکارهای خرد و خانگی در این محلات تصریح کرد: طبق گزارش ارائه شده، از سوی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مشهد، 10 میلیارد ریال اعتبار برای مدیریت و شبکه سازی کسب و کار خانگی اختصاص یافته است.
   یزدان پناه گفت: تاکنون 880 نفر از ساکنین این محلات متقاضی آموزش و راه اندازی کسب و کار بوده‌اند که توسط دفاتر توسعه محله شناسایی شده‌اند و با همکاری جهاد دانشگاهی مشهد 50 جلسه مشاوره کسب و کار و 19 کارگاه آموزشی برای آن‌ها برگزار شده است؛ پراکندگی این 880 نفر در 17 محله شهری است که محلات خلج و عباس‌آباد بیشترین تعداد متقاضیان را داشته‌اند.
   وی ادامه داد: 200 نفر از این متقاضیان با اتصال به پیشران‌های اقتصادی و بازار، محصولات خود را به جهت پایداری در عرضه و فروش از این مسیر ارائه می‌دهند؛ طبق گزارشات ارائه شده، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط دفاتر تاکنون پنج نمایشگاه عرضه محصولات خانگی و نمایش ظرفیت‌های محلات نیز برگزار شده که با استقبال ساکنین نیز همراه بوده است.
   معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفت: از این 200 کسب و کار خانگی راه اندازی شده، 80 کسب و کار در حوزه پوشاک فعالیت می‌کنند، 20 مورد آن ها در حوزه دستبافته‌های داری و دستگاهی و 100 کسب کار دیگر نیز در رسته تولیدات محصولات چرمی قرار دارند.
   یزدان پناه بر شناسایی اقدامات صورت گرفته از سوی دفاتر توسعه محله در حوزه خلاقیت ها و ایده های کسب و کار نسل جوان و نوجوان در این محلات تاکید کرد و گفت: اقداماتی که در خصوص خود اشتغالی در محلات هدف بازآفرینی صورت پذیرفته است موجب توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این محلات خواهد شد؛ خصوصا با تمرکزی که بر آموزش نسل جوان و نوجوان این محلات وجود دارد.
   وی افزود: در این حوزه نیز دفاتر نسبت به برگزاری دوره‌های ایده پردازی کسب و کار و استارت آپ ویکند با مشارکت ساکنان محلات اقدام کرده اند که این مهم در کنار شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های نسل جوان و نوجوان در این محلات، موجب افزایش خودباوری آن ها نیز می شود.
   وی همچنین رویدادهای اجتماعی برگزار شده در محلات توسط دفاتر توسعه محله که با هدف افزایش سرمایه اجتماعی و تقویت هویت محلی در بین ساکنان اجرا می شود را حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: انجام و استمرار اقدامات اجتماعی، زمینه‌سازی لازم جهت افزایش مشارکت اجتماعی محلات در ساماندهی اینگونه بافت‌ها را در پی خواهد داشت.

   تعداد بازدید: 64
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,311,691
  تعداد بازدید امروز : 144
  تعداد بازدید دیروز : 199
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/03 08:11
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد