• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 99
   کد: 198777
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

   مرمت و بازسازی بافت‌های قدیمی به روش تسهیل‌گری

   رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد گفت: روشی که شورای اسلامی دوره پنجم شهر مشهد برای مرمت و بازسازی بافت‌های تاریخی در نظر گرفته است، روش تسهیل‌گری است.
   مرمت و بازسازی بافت‌های قدیمی به روش تسهیل‌گری

   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، محمد هادی مهدی‌نیا در بازدید از ظرفیت‌های بافت تاریخی، افتتاحیه دفاتر تسهیل‌گری محلات تاریخی جنت و سرشور و بهره‌برداری از خانه تاریخی نوریان اظهار کرد: روش تسهیل‌گری دو شاخص اصلی دارد که شامل همکاری و مشارکت مردم و ختم شدن به یک سند توسعه محله است که سند توسعه محله باید هماهنگی لازم و یا تغییرات پیشنهادی لازم را با طرح‌های مصوب داشته باشد.
   وی افزود: برای بافت تاریخی شهر مشهد نیز روش تسهیل‌گری انتخاب شده است و دفاتر منتخب نیز هر دو مولفه لازم یعنی توانمندی در حوزه تولید اسناد برای انطباق با طرح‌های بالادستی و تجربه و شناخت کافی از بافت‌های قدیمی را دارند.
   رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد بیان کرد: امیدواریم این کار، نقطه شروعی برای جلوگیری از زوال شهری در بافت‌های تاریخی شهرمان باشد.
   مهدی نیا خاطرنشان کرد: شهرها وقتی از حد مشخصی بزرگ‌تر می‌شوند، اگر در حوزه عملکرد تعاریف جدیدی برای آن‌ها اتفاق نیفتد و به مرکز شهر رسیدگی کافی نشود کم‌کم رو به زوال و بیمار شدن می‌رود و کاربری‌های قبلی آن خالی می‌شود و جمعیت هویت‌مند آن محلات کوچ می‌کنند و درنهایت تنها یک کالبد بدون کارکرد از آن باقی می‌ماند که ارزشی هم ندارد.
   وی اضافه کرد: متاسفانه طی دهه‌های گذشته برای بافت تاریخی شهر مشهد اتفاقات خوبی نیافتده است اما امیدواریم در شرایط فعلی با رویکرد بازآفرینی و استفاده از دفاتر تسهیل‌گری تاثیرات مثبت آن را در طی سال‌ها ببینیم و در هر دو حوزه عملکرد و کالبد شاهد اتفاقات خوبی در شهر مشهد باشیم.
   رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد در خصوص امتیازات مثبت و بسته‌هایی که برای سرمایه‌گذاران و مالکان خانه‌های قدیمی در نظر گرفته شده است، گفت: با همکاری سازمان بازآفرینی شهری یک بسته تشویقی در قالب طرح به شورای شهر بردیم که تاکید این بسته بیشتر بر عملکرد است زیرا تا زمانی که عملکرد اصلاح نشود بررسی کالبد تنها یک امر ظاهری است.

   تعداد بازدید: 99
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,311,778
  تعداد بازدید امروز : 231
  تعداد بازدید دیروز : 199
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/03 08:11
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد