• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 34
   کد: 205525
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد؛

   هدف از بسته های تشویقی بازآفرینی، تامین استحکام ساختمان است

   معاون ‌شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: هدف از این بسته های تشویقی و کمک گرفتن از قانون احیای بافت های فرسوده، حل معضل نفوذپذیری، تجمیع قطعات ریزدانه و تامین استحکام لازم در ساختمان ها است.
   هدف از بسته های تشویقی بازآفرینی، تامین استحکام ساختمان است

   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، محمدرضا حسین نژاد در رابطه با تاثیر بسته های تشویقی بازآفرینی در احیا بافت های فرسوده محلات، اظهار کرد: ابتدا باید بدانیم که اهمیت بازآفرینی چیست. در بحث بازآفرینی ما به سمت نقاطی از شهر پیش می رویم که دارای معابر کم عرض و ساختمان های بسیار کوچک هستند. همچنین از نظر استحکام نیز فاقد آن هستند.
   وی افزود‌: ما به سمت محلاتی پیش می رویم که بافت آن نفوذناپذیر و یا میزان نفوذ پذیری آن کم باشد و دارای استحکام کافی نداشته باشد و از تراکم جمعیتی بالایی نیز برخوردار باشد.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با بیان اینکه ریزدانه بودن بنا نیز در ‌شناسایی محلات هدف برای ما مهم بوده، تاکید کرد: اگر به بحث بازافرینی محلات هدف خود نپردازیم، در صورت بروز بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل، امدادرسانی به این محلات با مشکل مواجه می شود و در کنار آن تلفات جانی بسیاری خواهد داشت.
   حسین نژاد بیان کرد: بنابراین ضرورت مساله در این است که ما به دنبال راهکاری می گردیم که احیای بافت های فرسوده صورت گیرد. به عبارتی دیگر یعنی ما بتوانیم محلاتی که مورد نظر ما بوده را بازآفرینی کنیم.
   وی تصریح کرد: در مشهد دو هزار 300 هکتار از این محلات شناسایی شده و به کمیسون ماده پنج ارسال شده است. همچنین در حاشیه شهر مشهد اکثر بناها در زمین های مزروعی شبانه‌ سازی ‌شده اند، این ساختمان ها نیز عموما سست، کوچک و نفوذ ناپذیر هستند.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: این بافت ها در هشت پهنه و 64 محله حدود چهار هزار هکتار است که این رقم با عدد دو هزار هکتار مذکور، جمعا 6 هزار هکتار است که این ارقام نسبت به مساحت شهر مشهد (30 هزار هکتار) حدود یک پنجم از مساحت شهر مشهد را تشکیل می دهد.
   حسین نژاد ادامه داد: ما به عنوان تیم مدیریت شهری خواستار آن هستیم که در جهت زیرساخت های شهری و مقام سازی منازل شهروندان سهیم باشیم، بنابراین شورای پنجم و شهرداری به فکر آن افتاد که در کنار قوانینی که برای بازآفرینی (وام های با درصد کم و... ) وجود دارد، گامی را بردارد.
   وی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده واحده ای که در جهت ماده هشت قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده وجود دارد، شورای اسلامی شهر در مصوبه 24 اسفند ماه سال گذشته به دنبال تصویب مشوق هایی بوده که این مشوق ها در اینگونه بافت ها تخفیفاتی را در جهت صدور پروانه ساختمان داشته باشد.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد عنوان کرد: همچنین در کنار این تخفیفات، تشویقاتی را نیز در جهت تجمیع قطعات ریزدانه داشته باشد که اگر این امر صورت گیرد، شهروندان شامل تخفیفات خاصی شوند و در بحث بازگشایی معابر نیز بتواند تشویقاتی را لحاظ کند که در باقی مانده عرصه بتواند نسبت به دریافت پروانه کمکی داشته باشد.
   حسین نژاد با اشاره به نقش مهم دفاتر تسهیل گری در گره گشایی مشکلات حوزه بازآفرینی و تشویق مردم به بحث نوسازی، اضافه کرد: در محلات هدف دفاتر تسهیل گری ایجاد شده که این دفاتر با توجه به ظرفیت های طرح جامع و تفصیلی و نحوه مشارکت دادن مردم در این احیا، بتواند طرح هایی را ارائه دهد که در صورت لزوم مصوبه کمیسیون ماده پنج را اخذ کند و به کمک مشارکت مردم و سرمایه گذاران در جهت بازآفرینی محلات هدف و تامین سرانه های خدماتی مورد نیاز این محلات گامی برداشته باشند.
   وی گفت: هدف از این بسته های تشویقی و کمک گرفتن از قانون احیای بافت های فرسوده، حل معضل نفوذپذیری، تجمیع قطعات ریزدانه و تامین استحکام لازم در ساختمان ها است و در کنار این سه هدف مهم تامین سرانه های مورد نیاز در این محلات امری ضروری است.

   منبع/پایگاه اطلاع رسانی شهرداری

   تعداد بازدید: 34
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,311,708
  تعداد بازدید امروز : 161
  تعداد بازدید دیروز : 199
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/03 08:11
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد