• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 77
   کد: 206442
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد در بازدید از بافت فرسوده آبکوه:

   سرمایه‌گذاری در بافت آبکوه باید با رویکرد مشارکت مردم دنبال شود/ حفظ ساکنان بومی و هویت این محدوده، نکته مورد تاکید شورای پنجم

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: شورای پنجم تاکید ویژه‌ای بر ماندگاری ساکنان بومی و حفظ هویت بافت داشته است و برهمین اساس رویکرد تسهیلگری را بر این محله حاکم کرده‌ایم؛ تاکید شورای شهر، سرمایه‌گذاری با رویکرد مشارکت مردمی است، به نحوی که سهم و حق و حقوقات ساکنان دیده شود.
   سرمایه‌گذاری در بافت آبکوه باید با رویکرد مشارکت مردم دنبال شود/ حفظ ساکنان بومی و هویت این محدوده، نکته مورد تاکید شورای پنجم

   به گزارش روابط عمومی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، بتول گندمی در حاشیه بازدید از بافت فرسوده آبکوه با بیان اینکه قصه پرغصه بازسازی و نوسازی قلعه آبکوه از سال 88 آغاز شده است، اظهارکرد: در ابتدا نگاه غالب بر این طرح، تملک املاک مردم بوده و سپس متناسب با شرایط پیرامونی، نوسازی بافت انجام می‌شود که بهترین و ایده‌آل‌ترین کار بوده است.

   گندمی با بیان اینکه برهمین اساس صورتجلساتی بین مالکان اصلی همچون آستان قدس رضوی و اوقاف و شهرداری برای حل این مساله منعقد می‌شود ولی به دلیل برخی مشکلات این مدل به سرانجام مقصود نمی‌رسد، گفت: در گذشته تملکات گسترده و وسیعی توسط شهرداری با توجه به فروش اوراق انجام شده و به تبع آن، بخشی از ساکنان بومی بافت مجبور ترک محل و سکونت در مناطق پیرامونی شهر می‌شوند.

   وی افزود: بخشی از تملکات نیز باقی می‌ماند که گلایه‌های جدی ساکنان نسبت به موضوع و همچنین قیمت کارشناسی داشتند.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد در ادامه تصریح کرد: با توجه به این سابقه و پیشینه‌ و نیز گلایه‌مندی ساکنانی که اصرار بر ماندن در بافت داشتند، شورای پنجم، نوسازی و بهسازی را با تکیه بر رویکرد تسهیلگری دنبال کرد که برهمین اساس اولین دفتر تسهیلگری نیز در محله قلعه آبکوه مستقر شد تا در گفتگو با ساکتان نسبت به تهیه طرح اجرایی اقدام کند و در نقش واسط بین مردم و شهرداری حضور یابد.

   گندمی با اشاره به بسته مشوق‌های بازآفرینی ویژه بافت فرسوده آبکوه که چندی پیش به تصویب شورای شهر مشهد رسید، گفت: پیش‌نویس این لایحه متناسب با توان مدیریت شهری و خواست مردم و ظرفیت قانونی شورای شهر، در حوزه سازمان بازآفرینی تنظیم و نهایی و سپس در شورای شهر به تصویب رسید.

   وی در ادامه با بیان اینکه شورای پنجم تاکید ویژه‌ای بر ماندگاری ساکنان بومی و حفظ هویت بافت داشته است، افزود: برهمین اساس، شهرداری باید روی برخی اقدامات به منظور بهبود شرایط زندگی در بافت اقدام می‌کرد که خوشبختانه به برخی از معضلات و مشکلات پرداخته شده ولی بعضی مسائل که بیشتر جنبه اجتماعی دارند، همچنان به قوت خود باقی هستند.

   گندمی هدف از بازدید امروز را ارزیابی شرایط حاکم بر بافت آبکوه پس از تصویب بسته مشوق‌های بازآفرینی دانست و اظهارکرد: خوشبختانه در همین مدت اندک، 10 درخواست برای تهاتر از سوی ساکنان ثبت شده است؛ شهرداری نیز همزمان فرآیند ساخت یک‌سری واحد ساختمانی در بافت آبکوه را دنبال می‌کند تا اگر ساکنان فروشنده بودند، با نگاه ماندن آنها در بافت، از با واحدها بتوانند تهاتر کنند.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با تاکید بر لزوم تسریع در روند پیشرفت طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده آبکوه، گفت: سرمایه‌گذاران متعددی برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده‌اند؛ تاکید شورای شهر، سرمایه‌گذاری با رویکرد مشارکت مردمی است. به نحوی که سهم و حق و حقوقات ساکنان دیده شود.

   گندمی خاطرنشان کرد: دفتر تسهیلگری باید به جد به این موضوع بپردازد و همراهی و تعامل سایر دستگاه‌ها و نهادهای متولی در این بحث را هم طلب می‌کنیم.

   وی با بیان اینکه بافت فرسوده آبکوه، یکی از چالش‌های شهر مشهد در بافت مرکزی است که سال‌ها با آن درگیر هستیم و باید به آن پرداخته می‌شده است، افزود: احیا و بازسازی و نوسازی کامل بافت موضوعی زمان‌بر بوده ولی آنچه مهم است، تبیین این سیاست و پذیرش آن از سوی مردم و بازگشت اعتماد از دست رفته مردم برای اجرای این سیاست است.


   منبع/پایگاه اطلاع رسانی شورا

   تعداد بازدید: 77
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,311,794
  تعداد بازدید امروز : 247
  تعداد بازدید دیروز : 199
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/03 08:11
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد