• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 75
   کد: 213928
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد؛

   اختصاص 50 درصد از بودجه 1400 شهرداری مشهد به بازآفرینی محلات هدف

   مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد گفت: سال گذشته 45 درصد و امسال 50 درصد از بودجه عمرانی شهرداری مشهد به مناطق هدف بازآفرینی اختصاص داده شده است .
   اختصاص 50 درصد از بودجه 1400 شهرداری مشهد به بازآفرینی محلات هدف

   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، مصطفی نعمتی امروز در نشست مشترک ستاد بازآفرینی خراسان رضوی با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که با حضور شهردار مشهد برگزارشد، افزود: براساس آمار، در حوزه بافت های فرسوده شهری تهران رتبه اول و مشهد رتبه سوم را دارا است.

   وی با بیان اینکه در میزان سکونت گاه های غیر رسمی نیز تهران رتبه اول و شهر مشهد دارای رتبه دوم است، اظهارکرد: شهر مشهد هم دارای سکونت گاه های غیر رسمی و هم بافت فرسوده است که بیشتر در حاشیه شهر قراردارد.

   مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد اضافه کرد: براساس این تعریف مشهد دارای 5هزار هکتار بافت نا کارمد شهری معادل 15 درصد کل مساحت 35 هزار هکتاری این کلانشهر است .

   نعمتی تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی سال 95 حدود 922 هزار نفر در سکونت گاه های غیر رسمی و بافت های ناکارآمد شهر مشهد ساکن بوده اند، که اکنون این تعداد به حدود یک میلیون و 250 هزار نفر افزایش پیدا کرده است که از جمعیت چند استان نیز بیشتر است.

   وی، با اشاره به اینکه برای ساماندهی و بازآفرینی فضاهای ناکارمد شهر، اقدام به تاسیس دفاتر تسهیلگری در مناطق هدف شد، خاطرنشان کرد: این دفاتر با هدف شناسایی نیازها و جلب مشارکت افراد ساکن در این محلات و تهیه سند توسعه محله تاسیس شده اند.

   مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد ادامه داد: درحال حاضر 41 دفتر تسهیلگری در محلات هدف تاسیس شده است که از این تعداد 37 دفتر تسهیلگری از سوی شهرداری مشهد و 4 دفتر تسهیلگری نیز از سوی وزارت کشور تاسیس و مشغول فعالیت هستند که در حوزه دفاتر تسهیلگری مشهد رتبه دوم را دارا است.

   نعمتی گفت: دفاتر تسهیلگری 67 درصد از مساحت هدف و 72 درصد جمعیت این محلات را تحت پوشش دارند که به دنبال آن هستیم تا دفاتر تسهیلگری را برای پوشش 100درصدی این محلات افزایش دهیم.

   وی، افزود: به جز بافت فرسوده پیرامونی حرم مطهر، بافت عامل و آبکوه سایر بافت های فرسوده شهر مشهد در مناطق حاشیه شهر قرار دارند.

   مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در بازآفرینی شهری از ظرفیت های شورای شهر مشهد نیز استفاده شده و مصوباتی برای ارائه مشوقهایی جهت بازآفرینی محلات هدف گرفته شده است، اظهارکرد: همچنین در تبصره های مختلف بودجه شهرداری مشهد نیز اعتباراتی برای این موضوع پیش بینی شده است.

   نعمتی اضافه کرد: برهمین اساس سال گذشته شورای شهر در چهارچوب بسته مشوق های بازآفرینی شهری، تخفیفاتی برای صدور پروانه در نظر گرفت که از این محل سال گذشته 240 فقره پروانه با تخفیف 4 میلیارد تومان صادر شده است.

   وی تصریح کرد: همچنین در ادامه این حمایت ها، سال گذشته 45 درصد و امسال 50 درصد از بودجه عمرانی شهرداری مشهد به مناطق هدف بازآفرینی اختصاص داده شده است .

   مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: درهمین راستا تفاهم نامه هایی نیز با استانداری خراسان رضوی، ستاد بازآفرینی کشور، راه وشهرسازی، قرارگاه شهید برونسی سپاه، آستان قدس رضوی، بهزیستی، فنی و حرفه ای و بنیاد مسکن جهت تسریع در بازآفرینی محلات هدف شهرمشهد امضاء شده است.

   نعمتی با بیان اینکه اواخرسال گذشته درجلسه ستاد ملی بازآفرینی 138 پروژه برای هشت پهنه شهر مشهد تعریف شد، اظهارکرد: برای اجرای این تعداد پروژه به 4000 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، که از این مبلغ 2300میلیارد تومان را باید دستگاه های اجرایی استان و 1700 میلیارد تومان دیگر را سازمان ملی بازآفرینی کشور تامین کند، که از کمیسیون اجتماعی مجلس می خواهیم از این موضوع حمایت کنند.

   وی درادامه گفت: در حال حاضر تقریبا زمین مورد نیاز برای اجرای این 138 پروژه در محلات هدف بازآفرینی اختصاص داده شده است و همه دستگاه های اجرایی نیز نسبت به تهیه طرح های مورد نیاز اقدام کرده اند.

   مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد افزود: با تایید وزارت کشور و ستاد ملی بازآفرینی قرار شده است تا تمرکز اجرای پروژه ها را بر 14 محله که وضعیت نا مناسبتری دارند قراردهیم.

   نعمتی ادامه داد: شهرداری مشهد برای این محلات بیش از 200میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته است که تا کنون 150-160 میلیارد تومان آن هزینه شده است و بخش زیادی از پروژه های تعریف شده تا پایان سال آماده بهره برداری خواهد شد.

   تعداد بازدید: 75
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,349,335
  تعداد بازدید امروز : 380
  تعداد بازدید دیروز : 231
  آخرین به روزرسانی : 1400/11/04 13:36
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد