• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 90
   کد: 179562
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   استاندار خراسان رضوی؛

   شهردار مشهد فرمانده بازآفرینی شهری و معین اقتصادی مشهد است

   طرح بازآفرینی شهری را ابتدا در شش محله مشهد آغاز و اقدامات مورد نیاز را در این محلات انجام خواهیم داد.
   شهردار مشهد فرمانده بازآفرینی شهری و معین اقتصادی مشهد است

   استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اهمیت بازآفرینی سکونتگاههای غیررسمی شهرمشهد گفت: فرمانده بازآفرینی شهری و معین اقتصادی شهرستان مشهد، شهردار مشهد است و همه دستگاهها وظیفه دارند در این زمینه به شهرداری کمک کنند.
   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، علیرضا رزم حسینی، عصر امروز در همایش بازآفرینی، هم افزایی و هم آفرینی شهری که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، مشاور وزیر کشور، شهردار مشهد، رییس و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد، افزود: حاشیه شهر و سکونتگاههای غیررسمی باید با مشارکت ساکنان این مناطق ساماندهی و بازآفرینی شود.
   وی با بیان اینکه شورای شهر از شهردار مشهد در بازآفرینی شهری حمایت می کند، تاکید کرد: من نیز به عنوان استاندار از شهردار مشهد حمایت می کنم.
   وی اضافه کرد: طرح بازآفرینی شهری را ابتدا در شش محله مشهد آغاز و اقدامات مورد نیاز را در این محلات انجام خواهیم داد.
   رزم حسینی با اشاره به اینکه بیش از 40 سال است که به دلیل تمرکز بر درآمدهای نفتی و غفلت از اقتصاد خانوار، جامعه روستایی از 74 درصد در اوایل انقلاب، امروز به 26 درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: در سنوات گذشته به رغم هزینه کرد بودجه های فراوان برای ایجاد امکانات و زیرساخت ها در روستاها، متاسفانه بسیاری از خانوارهای روستایی به حاشیه شهرها مهاجرت کردند.
   استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به همین موضوع امروز براساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، بیش از 25 میلیون نفر در پیرامون شهرها سکونت دارند.
   وی افزود: بی توجهی به اقتصاد خانوار روستایی باعث تشدید مهاجرت به حاشیه شهرها شده است بنابراین باید رویه نادرست گذشته را اصلاح کرد و معکوس شدن روند مهاجرت از روستا به شهر، از ظرفیت شرکت های توسعه گرا در راستای توانمندسازی مردم در روستاها بهره گرفت.
   وی تصریح کرد: به دلیل اجرا نشدن وظایف قانونی برخی دستگاه های اجرایی در زمینه جلوگیری از حاشیه نشینی و تغییر کاربری اراضی دولتی و موقوفه در پیرامون شهرها، امروز با مشکلات عدیده ای تحت عنوان سکونتگاههای غیررسمی هستیم که برای ساماندهی آن همه نهادها باید پای کار باشند.
   وی با اشاره به اینکه براساس آمارهای رسمی، در حال حاضر 80 درصد درآمد کشاورزی کشور متعلق به 20 درصد افراد جامعه است، اظهار کرد: این بدین معنی است که کشاورزان زحمتکش به دلیل نبود بسترهای کسب و کار در روستاها، به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند.
   رزم حسینی ادامه داد: هدف از اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در خراسان رضوی را توانمندسازی مردم در روستاها است لذا به دنبال بهره گیری از ظرفیت شرکت های توانمند اقتصادی در مسیر تحقق این مهم هستیم و خوشبختانه تا به امروز گام های ارزشمندی در این راستا برداشته شده است.
   استاندار خراسان رضوی افزود: امروز هم اگر صرفا بر روی مساله بازآفرینی تمرکز داشته و از مساله بسیار مهم تقویت اقتصاد خانوار روستایی غفلت کنیم، در آینده بافت ناکارآمد دیگری در پیرامون بافت های موجود ایجاد خواهد شد.
   وی با بیان اینکه محوریت بازآفرینی سکونتگاههای غیررسمی مشهد با مدیریت شهری است، اظهار کرد: شهرداری مشهد به عنوان معین اقتصاد مقاومتی این شهرستان، مسئولیت توسعه محلی و راه اندازی دفاتر تسهیلگری در محلات حاشیه شهر را بر عهده گرفته است و دیگر دستگاهها باید باید مدیریت شهری در مسیر تحقق اهداف ترسیم شده مشارکت کنند.
   رزم حسینی با تاکید بر اینکه در 6 محله حاشیه شهر الگوی بازآفرینی شهری اجرا خواهد شد، گفت: بر این اساس طرح کاهش آسیب های اجتماعی و طرح بهسازی کالبدی با مشارکت مردم اجرا و در 66 محله هم دفاتر تسهیلگری توسط شهرداری مشهد راه اندازی خواهد شد.
   استاندار خراسان رضوی افزود: برای موفقیت این اقدامات نیازمند توجه ویژه به حاشیه شهر مشهد در تخصیص اعتبارات ملی برای اجرای طرح های بازآفرینی شهری است.
   وی تصریح کرد: البته باید تاکید کنم که از مشکلات بافت های ناکارآمد در شهرستان ها هم غافل نشده ایم و به زودی با تعیین شرح وظایف ادارات مربوطه، فرمانداران مکلف به پیگیری موضوع بازآفرینی شهری مطابق دستورالعمل ها خواهند شد.
   وی در ادامه افزود: مدیران استانی از اختیارات لازم برای تصمیم گیری درباره مسائل مختلف برخوردار نیستند و باید برای برون رفت از این مشکل چاره ای پیدا کنیم.

   منبع/پایگاه اطلاع رسانی شهرداری

   تعداد بازدید: 90
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,311,773
  تعداد بازدید امروز : 226
  تعداد بازدید دیروز : 199
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/03 08:11
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد