• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 63
   کد: 179563
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   رییس شورای شهر مشهد در همایش «بازآفرینی؛ هم‌افزایی و هم‌آفرینی» ؛

   مداخله مستقیم در بازآفرینی سکونتگاههای غیررسمی گره گشا نیست

   سرمایه‌های کلان و درآمدهای ناشی از فروش اوراق مشارکت با سودهای بالا به تملک و خریداری زمین اختصاص یافته و پروژه‌ای هم به ثمر ننشسته چرا که از مشارکت مردمی غافل شده‌ایم.
   مداخله مستقیم در بازآفرینی سکونتگاههای غیررسمی گره گشا نیست

   رییس شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه تجربه نشان داده که مداخله مستقیم گره‌گشای مشکل بافت های ناکارآمد نیست، گفت: باید به سیاست های اجتماع‌ محور روی بیاوریم زیرا موفقیت در بازآفرینی در گرو اتکا به همین رویکرد است.
   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، محمدرضا حیدری عصر امروز در همایش بازآفرینی؛ هم‌افزایی و هم‌آفرینی که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، مشاور وزیر کشور، استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد، افزود: بازسازی و احیای بافت های فرسوده موضوعی اساسی است که در گذر زمان و در 4 دهه اخیر بسیاری از شهرها و کلانشهرهای کشور درگیر آن بوده‌اند.
   وی با بیان اینکه طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و قلعه های آبکوه و وکیل‌آباد مصداق های عینی مداخله تمام‌ عیار هستند که شاهدیم پس از 2 دهه موفقیتی در آنها حاصل نشده است، اظهار کرد: سرمایه‌های کلان و درآمدهای ناشی از فروش اوراق مشارکت با سودهای بالا به تملک و خریداری زمین اختصاص یافته و پروژه‌ای هم به ثمر ننشسته چرا که از مشارکت مردمی غافل شده‌ایم.
   وی تصریح کرد: تحقق رویکرد اجتماع‌محور الزاماتی دارد که اولین آن، منطق اقتصادی پروژه‌هاست؛ مطلوبیت مشارکت را همه ساکنان حتی مالکان خرد و سرمایه‌گذاران باید حس کنند و مشوق‌ها و تسهیلاتی در فرآیند صدور پروانه و ... پیش‌بینی کنیم.
   حیدری افزود: با تکیه ظرفیت و مشارکت مردمی، در کنار تعامل و مشارکت تمامی دستگاههای دخیل می توان موانع اداری را برطرف کرد و ساختاری راحت تنظیم نمود تا بتوان از این طریق گام های اساسی برای شهر مشهد برداشت.
   رییس شورای شهر مشهد گفت: تجربه نشان داده که مداخله مستقیم گره‌گشای مشکلات بافت های فرسوده شهری نیست و باید به سیاست های اجتماع‌محور روی بیاوریم.
   وی افزود: با همت و جدیت شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری در اولین گام تشکیل سازمان بازآفرینی شهرداری با رای اعضای شورای شهر به تصویب رسید و اکنون شاهد فعالیت این سازمان هستیم.
   حیدری با بیان اینکه مصوبه مذکور موجب شد تا بازآفرینی در شهرداری مشهد متولی مشخصی پیدا کند، گفت: این در حالی است که طی دوره های قبل، متولی بافت های فرسوده شهری، در سطح یک کارشناس‌مسئول محدوده شده بود.
   رییس شورای شهر مشهد تصریح کرد: ارتقاء این جایگاه و شکل گیری سازمان بازآفرینی با اختیاراتی گسترده و امکانات مناسب، موجب چابک‌تر شدن کارها و تسریع در پیشبرد اهداف خواهد شد تا امور مختلف در فضای بروکراتیک اداری شهرداری گرفتار نشوند.
   حیدری تاکید کرد: تشکیل این سازمان به معنی عهده دار شدن تمام و کمال شهرداری برای فرآیند بازآفرینی و احیای بافت های فرسوده نیست چرا که این کار، بسیار سخت و سنگین بوده و همت و همراهی تمامی دستگاههای اجرایی ذیربط، با محوریت استانداری خراسان رضوی و ستاد بازآفرینی استان را می‌طلبد تا قدمی اساسی و ماندگار در کنار یکدیگر برداریم.
   وی در ادامه با بیان اینکه در فرآیند بازآفرینی سه ضلع دولت، به معنای عام که شامل مدیریت شهری نیز می‌شود، مالکین و سرمایه‌گذاران نقش‌ها و وظایفی دارند، اظهارکرد: متاسفانه تا به امروز وظایف و رسالت هرکدام از این بخش‌ها مشخص نبوده و همین ابهام های موجود سبب شده تا در پیشبرد اهداف خود موفق نباشیم.
   حیدری با اشاره به پیش‌بینی بیش از 60 دفتر تسهیلگری در محلات هدف بازآفرینی، گفت: تکالیف و وظایف این دفاتر باید مشخص باشد تا پس از بازگشایی، مسیر روشنی پیش روی خود ببینند؛ از سوی دیگر وضعیت سرمایه‌گذاران و مالکین، اعم از مالکین خرد و کلان، دیده شود تا ترغیب به همکاری و تعامل شوند.

   منبع/پایگاه اطلاع رسانی شهرداری

   تعداد بازدید: 63
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,326,595
  تعداد بازدید امروز : 602
  تعداد بازدید دیروز : 1,120
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/04 13:50
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد