• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 68
   کد: 179564
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   معاون امور آسیب ها و مسایل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور تاکید کرد:

   مشهد باید به عنوان یک الگوی کار قوی، و هماهنگ در برخورد با سکونتگاههای غیررسمی قرار گیرد

   به لحاظ کمی با یک جامعه بسیار بزرگی روبه رو هستیم که از کیفیت زندگی پایینی برخوردار هستند و هم به لحاظ کیفی بسیاری از شاخص های فرهنگی اجتماعی در آنان پایین است.
   مشهد باید به عنوان یک الگوی کار قوی، و هماهنگ در برخورد با سکونتگاههای غیررسمی قرار گیرد

   معاون امور آسیب ها و مسایل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور گفت: مشهد را به عنوان یک الگوی کار قوی، هماهنگ و ائتلافی در برخورد با سکونتگاههای غیررسمی با مدل دفاتر تسهیل گری قرار دهیم.
   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، رضا محبوبی در همایش بازآفرینی، هم افزایی و هم آفرینی شهری، اظهار داشت: براساس گزارش جامع وضعیت اجتماعی کشور، موضوع حاشیه نشینی یکی از 5 موضوع اولویت دار در حوزه آسیب های اجتماعی برای رسیدگی می باشد.
   وی با بیان اینکه اقدامات بازآفرینی باید در محیط های داری آسیب های اجتماعی رخ دهد، افزود: عمده این اقدامات باید در محیط های حاشیه نشین و سکونتگاه غیررسمی باشد که بنابر آمار حدود 11 میلیون نفر از جامعه ایران در این سکونتگاهها اقامت دارند و این محیط ها کانون های بالقوه مابقی آسیب‌های اجتماعی نیز هستند.
   محبوبی ادامه داد: پس به لحاظ کمی با یک جامعه بسیار بزرگی روبه رو هستیم که از کیفیت زندگی پایینی برخوردار هستند و هم به لحاظ کیفی بسیاری از شاخص های فرهنگی اجتماعی در آنان پایین است.
   وی با اشاره به اینکه این محیط ها مستعد بقیه انواع آسیب های اجتماعی هستند، گفت: عمده دلیل از دیدگاه جامع شناختی این است که محیط اجتماعی که در آن نظارت های هنجاری و ارزشی حداقل است، مستعد انواع آسیب های اجتماعی می باشد.
   وی بیان کرد: در دوره های مختلف به اشکال گوناگون و رویکردهای مختلف سعی شده با این موضوعات برخورد بشود که در نهایت به بازآفرینی شهری رسیدیم که با رویکرد اجتماعی مداخله صورت بگیرد.
   محبوبی با بیان اینکه در عنوان بازآفرینی تاکید بر مشارکت اجتماعی ساکنان است، افزود: نیازهای کالبدی، اقتصادی، حقوق مالکیت در این مناطق جزو نیازهای کلیدی این بافت ها هستند اما پاسخ دادن به همین نیازها اگر مبتنی بر مشارکت ساکنان نباشد راه به جایی نخواهد برد.
   محبوبی گفت: بر همین اساس باید بازآفرینی شهری مبتنی بر یک الگو و هدفمند باشد که ما یک الگویی را اجرا می کنیم که همین دفاتر تسهیلگری است.
   وی ادامه داد: کارویژه دفاتر تسهیلگری نوسازی و بازسازی بوده است و اکنون بحث مشارکت اجتماعی را در چارچوب این دفاتر ساماندهی می شود.
   محبوبی خاطر نشان کرد: خوشبختانه این برنامه امسال در مشهد کلید خورد و 20 دفتر تسهیلگری آماده است که به گفته استاندار خراسان رضوی به زودی در همه محلات درگیر بافت های حاشیه نشینی تشکیل می شود.
   وی با اشاره به اینکه دفاتر تسهیلگری باید در دل مدیریت شهری مستقر شوند، تصریح کرد: مشارکت اجتماعی که از طریق این دفاتر تسهیلگری در مناطق حاشیه ای به وجود می آید، احساس تعلق به محیط را ایجاد می کند و وقتی این اتفاق رخ دهد مراقبت و حمایت مردم از محیط خود بیشتر می شود.
   وی بر فعالیت دفاتر تسهیلگری مبتنی بر مشارکت مردم تاکید کرد و گفت: باید با این روش احساس حس تعلق در این افراد را بالا ببریم و آنان را به شهروند درجه یک تبدیل کنیم.
   محبوبی با اشاره به اینکه مشهد را به عنوان یک الگوی کار قوی و هماهنگ و ائتلافی در در برخورد با سکونتگاههای غیررسمی با مدل دفاتر تسهیلگری قرار دهیم، افزود: تاکید بر این وجود دارد که دفاتر تسهیلگری را به همه محلات تسریع دهیم و می توانیم مشهد را به عنوان پایلوت در نظر بگیریم.

   منبع/پایگاه اطلاع رسانی شهرداری

   تعداد بازدید: 68
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,326,634
  تعداد بازدید امروز : 641
  تعداد بازدید دیروز : 1,120
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/04 13:50
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد