• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 92
   کد: 183572
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
   رئیس شورای شهر مشهدمقدس در جلسه با مدیران دفاتر تسهیلگری:

   اصلاحات کالبدی و اقتصادی و زیست‌محیطی از دریچه حوزه اجتماعی باشد

   رئیس شورای شهر مشهدمقدس گفت: در فرآیند بازآفرینی اجازه آزمون و خطا نداریم و برای پیشبرد صحیح و درست سیاست‌های خود باید توجه ویژه‌ای به سرمایه‌اجتماعی داشته باشیم چراکه نگاه صرفا کالبدی و فیزیکی یعنی ادامه مسیرهای پیشین که با شکست روبرو شده‌اند.
   اصلاحات کالبدی و اقتصادی و زیست‌محیطی از دریچه حوزه اجتماعی باشد

   به گزارش روابط عمومی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، محمدرضا حیدری در جلسه مشترک با مدیران دفاتر تسهیلگری و توسعه محله سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد، ضمن تشکر از زحمات و تلاش‌های دفاتر تسهیلگری و سازمان بازآفرینی، اظهارکرد: بیش از 4 دهه از مداخله دولت در حوزه اصلاح بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری می‌گذرد و در این زمینه ادبیات لازم نیز تولید شده و طرح‌ها و روش های مختلفی نیز به اجرا درآمده است که مهمترین آن مفهوم مداخله از یک مداخله حداکثری تا مداخله حداقلی است.

   حیدری ابتدا با تاکید بر اینکه در فرآیندهای بازآفرینی اجازه آزمون و خطا نداریم، گفت: تجربه 40 ساله نشان داده که روش مداخله مستقیم در نوسازی بافت‌ها شکست خورده است و مصداق عینی آن را در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی شاهد هستیم؛ به نحوی که در حال حاضر، طراحان قبلی اصرار دارند مدل قبلی اشتباه بوده و نیازمند اصلاح است.

   وی خاطرنشان کرد: در حالی اصلاح شروع شده که با موانع جدی روبرو هستیم؛ از جمله حقوق مکتسبه‌ای که باید تعیین تکلیف کرد و منابع مالی آن را نهاد متقاضی اصلاح بپذیرد.

   رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه تغییر رویکرد از مداخله مستقیم به مداخله حداقلی در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی به لحاظ تئوری بسیار خوب است، تصریح کرد: شرایط امروز کاملا تغییر کرده و این رویکرد باید در زمان مطالعات ابتدایی مدنظر قرار می‌گرفت، نه پس از گذشت 20 سال از اجرای طرح.

   حیدری، سرمایه‌اجتماعی را دومین عنصر تاثیرگذار در فرآیندهای بازآفرینی دانست که بسیار میتواند کمک‌حال دفاتر تسهیلگری باشد و گفت: بدون سرمایه‌اجتماعی، حتی در پایین‌ترین و سطح و صرفا برای هم‌کلام شدن با مردم، نمی‌توان در محلات هدف مداخله داشت.

   وی در ادامه افزود: منابع مالی و سرمایه انسانی زمانی کارایی بهینه و مناسب خواهند داشت که سرمایه‌اجتماعی قوی داشته باشیم؛ به این معنی که شبکه منسجمی از روابط اجتماعی در سطح فردی و سازمانی شکل گیرد.

   حیدری با تاکید بر لزوم اعتمادسازی در بین شهروندان نسبت به دفاتر تسهیلگری، اظهارکرد: اعتمادسازی نقش بی‌نظیری در تقویت شبکه و سرمایه اجتماعی دارد؛ سرمایه اقتصادی را می‌توان جابجا کرد، سرمایه انسانی را میتوان جلب نمود ولی آنچه که قابل خرید و فروش و انتقال نبوده، سرمایه اجتماعی است.

   وی خاطرنشان کرد: دفتر تسهیلگری موفق خواهد بود که محدوده تحت مدیریت خود را پیوسته رصد کند و متغیرهای ایجاد شده در حوزه سرمایه‌اجتماعی را ارزیابی کند.

   رئیس شورای شهر مشهد افزود: دفاتر تسهیلگری باید به شناسایی گروه های تاثیرگذار محله خود، اعم از زنان، فرهیختگان، انسان های توانمند بپردازند چراکه یکی از مولفه های موثر در ارتقاء سرمایه‌اجتماعی هستند.

   حیدری گفت: دفتری که بدنبال ایجاد سرمایه‌اجتماعی است، باید عنصری عملگرا، تکثرگرا و منعطف باشد؛ دفاتر تسهیلگری باید هنر این را داشته باشند که گروه های مختلف را به خود متصل کنند و در جهت شکل‌دهی ظرفیت های جدید گام بردارند تا از این طریق شهروندان یقین پیدا کنند ما پشتیبان آنها هستیم.

   وی خاطرنشان کرد: دفاتر تسهیلگری آمده‌اند که روش های خلاقانه، بدیع و تعامل‌گرایانه را در شهر فعال کنند؛ این تعامل صرفا به شهروندان محدود نمی‌شود و باید با تمامی دستگاه های تاثیرگذار در شهر نیز همکاری داشت تا از این طریق بتوان ظرفیت های بالقوه ساکنان را به فعالیت رساند و یا به یاری و مشارکت آنها شتافت.

   حیدری با تاکید بر اینکه از ایجاد تقاضا در شهروندان باید پرهیز کرد، گفت: پاسخگویی به مسائل مردم و خواسته های آنها باید هوشمندانه باشد؛ حرف و وعده‌ای که محقق نمی‌شود را هیچگاه به مردم نگویید چراکه جز بی‌اعتمادی، دستاورد دیگری ندارد.

   رئیس شورای شهر مشهد محور سوم صحبت های خود را به لزوم پرهیز از داشتن نگاه کالبدی و مکانیکال صرف در فرآیند بازآفرینی اختصاص داد و گفت: نگاه تملک اراضی در بازآفرینی جایگاهی ندارد و از سوی دیگر منابع مالی شهرداری نیز محدود است؛ با این وجود سعی خواهیم کرد از طریق پیش‌بینی تخفیف در صدور پروانه و بسته تشویقی و ... ایجاد انگیزه کنیم و خود ساکنان مشارکت داشته باشند.

   حیدری با بیان اینکه مسیری که در گذشته طی شده هیچگاه نباید دوباره ادامه پیدا کند، اظهارکرد: اکنون با توسعه تحریف شده مواجه هستیم و مظاهر آن را در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و ... شاهدیم.

   رئیس شورای شهر مشهدمقدس در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به مدیران دفاتر تسهیلگری گفت: ما از شما انتظار معچزه نداریم و نمی‌خواهیم به یک باره تمام بافت و محله خود را اصلاح کنید؛ گاه میتوان یک شبکه منسجم در یک کوچه و یا نقطه‌ای از محله خود پیدا کنید و فرآیند بازآفرینی را به شکل پایلوت آغاز نمایید تا از این طریق، ساکنان با دیدن ثمره اقدامات شما، تشویق با بازسازی و نوسازی محل سکونت خود شوند.

   حیدری گفت: هدف بازآفرینی، اصلاح کالبدی، اقتصادی و محیط‌زیستی محلات هدف است ولی این اصلاح باید از مسیر اجتماعی انجام شود چراکه در غیر این صورت شکست خواهیم خورد.

   وی اشاره‌ای هم به تعاملات میان شوراهای اجتماعی محلات و دفاتر تسهیلگری داشت و اظهارکرد: این دو نهاد باید در تعامل و همراهی یکدیگر باشند و مدیران شهرداری نیز در کلان باید بستر این ارتباط را فراهم آورند.
   منبع/پایگاه شورای اسلامی شهر


   تعداد بازدید: 92
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,326,690
  تعداد بازدید امروز : 697
  تعداد بازدید دیروز : 1,120
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/04 13:50
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد