• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 141
   کد: 187354
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۹/۰۳

   گشایش به نفع بازآفرینی

   گزارش شهرآرا از جزئیات مصوبه ۱۰۰ میلیاردی شورای شهر که باعث بازگشایی معابر در بافت‌های فرسوده مشهد می‌شود
   گشایش به نفع بازآفرینی

   اعتبارات نقدی برای بازگشایی معابر همواره به‌عنوان یکی از چالش‌های موجود بر سر راه بهسازی و ترمیم بافت‌های فرسوده در مشهد به حساب می‌آمده و نبود آن باعث کندی بسیاری از پروژه‌های شهری در این محدوده‌ها بوده است. موضوعی که دست‌مایه تصویب یک لایحه کارآمد و مؤثر در بیستمین جلسه علنی شورای شهر مشهد شد و تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان را برای تسهیل در بازآفرینی معابر ۷ منطقه بافت فرسوده در تکالیف شهرداری قرار داد.
   بر اساس این لایحه که در کمیسیونی مشترک در شورای شهر بررسی شده، قرار بر این است که شهرداری برای تسریع در امر خرید و تملک املاک دارای اولویت واقع در بافت‌های آبکوه، عامل، محور رسالت-طبرسی، میدان شهدا، بزرگراه آزادی، گود محمدعلی فخار (بولوار میرزا کوچک خان واقع در منطقه۵) و محور شهید شفیعی، به تهاتر بهای املاک یادشده در قبال اعطای پروانه ساختمانی یا پایان‌کار اقدام کند. آن‌طور که مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد به شهرآرا گفته، این ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای کامل در محلات هدف کافی نیست و قرار است برای سال آینده لایحه‌های مکمل دیگری در این زمینه به شورای شهر ارسال شود.
   مجتبی شاکری‌روش درباره تعداد واحد‌های مسکونی که در مسیر معابر قرار دارند و نیاز است جابه‌جا شوند، این‌طور گفت: در محور رسالت-طبرسی ۲۰۰ واحد مسکونی در معابر قرار گرفته‌اند و ظرفیت استفاده از این مصوبه را دارند. همچنین در قطعه ۷۵۰ متری از بافت عامل، ۴۴ تا ۴۵ واحد مسکونی در مسیر معابر قرار دارند و می‌توانند از ظرفیت این مصوبه استفاده کنند.
   او با بیان اینکه در بافت فرسوده میدان شهدا، املاک زیادی در مسیر معابر وجود ندارد و بیشتر کاربری‌های خدماتی در مسیر قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: فقط در ضلع شمالی این میدان ۱۲ قطعه و در ضلع شرقی ۲۰ قطعه مسکونی در مسیر معابر قرار دارند.

    

   صنایع «آزادی» عقب‌نشینی می‌کنند
   شاکری‌روش با اشاره به اینکه در بافت فرسوده آبکوه حجم معابر اصلی و فرعی متنوع است و بخش‌های خدماتی بیشتری دارد، بیان کرد: در آزادی بیشتر کاربری‌ها مربوط به صنایع هستند که برنامه داریم برای عقب‌نشینی و سامان‌دهی این صنایع اقدام کنیم.
   او همچنین این را هم گفت که با اجرای تقاطع‌های مختلف در بولوار آزادی، بسیاری از معارض در معابر و محور‌ها آزاد می‌شود.
   به گفته مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد، در گود محمدعلی فخار نیز ۶۰۰ واحد مسکونی وجود دارد که بخش درخور توجهی از آن در مسیر معابر و بخش‌های خدماتی شهر قرار گرفته‌اند.
   شاکری‌روش با بیان اینکه سامان‌دهی این گود از طرح‌های پیش‌گام است و تلاش می‌کنیم مردمی که در این محل ساکن هستند، در همین منطقه بمانند، اضافه کرد: شاید در این بافت نیاز زیادی برای تهاتر وجود نداشته باشد و با فعالیت‌های تسهیلگری و ساخت واحد‌های مسکونی دو یا سه‌طبقه، بتوان مردم این محل را در همین بافت نگه داشت.
   او با بیان اینکه این لایحه اکنون در هیئت تطبیق فرمانداری در دست بررسی است، درباره برنامه زمان‌بندی آن اظهار کرد: بر اساس آنچه در سازمان بازآفرینی برنامه‌ریزی شده است، یک فرایند ۱۵ ماهه برای بازگشایی معابر در این محلات و دیگر محلات هدف در نظر گرفته شده است. تا پایان سال یک فرصت سه تا چهارماهه برای شروع کار اجرایی وجود دارد و سال ۹۹ نیز این برنامه با بودجه مکمل به اجرا می‌رسد.
   به اعتقاد شاکری‌روش، آنچه در عمده طرح‌ها و بافت‌های هدف بازآفرینی برای توسعه عمرانی نیاز است، تأمین خدمات است که با بازگشایی معابر، نفوذ در بافت‌ها برای ارائه خدمات افزایش می‌یابد.
   مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد اظهار کرد: قطعات ریزدانه در این بافت‌ها وضعیت کالبدی ناپایدار دارند. همچنین معابر بسیار باریک است و سرویس‌دهی را دشوار می‌کند و در مواقع بحرانی برای عبور خودرو‌های امدادرسان، معضلات بسیاری ایجاد می‌شود.

   منبع/روزنامه شهرآرا - خبرنگار زهرا اسکندریان

   تعداد بازدید: 141
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,311,695
  تعداد بازدید امروز : 148
  تعداد بازدید دیروز : 199
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/03 08:11
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد