• مدیریت طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه

    قلعه آبکوه یکی از روستاهایی است که تا چند دهه پیش چندین کیلومتر با شهر مشهد فاصله داشت؛ دکتر هادی سعیدی رضوانی در پژوهشی با عنوان «تطور روستاهای دیروز در شهرهای امروز، گونه ای نوپدید از اسکان غیررسمی: مورد قلعه آبکوه مشهد» اظهار کرده است که قلعه آبکوه در گذشته روستایی در حاشیه شهر مشهد بوده است و منشا شکل گیری هسته اولیه آن، احتمالا به حدود سال 1100 هجری شمسی باز می گردد که در حال حاضر، روستاهای متصل به هم سعدآباد و آبکوه مجموعه سکونتگاهی یکپارچه معروف به محله قلعه آبکوه را شکل داده اند.

   به نقل از نویسنده کتاب "روزی روزگاری آبکوه" در روزگاران گذشته و درزمان بارندگی، آب‌های سطحی از کوه‌های سمت جنوب و شرق به این روستا سرازیر می ‌شده است و چون قلعه آبکوه، نخستین روستای در مسیر آب‌ها بوده، آن را آبکوه نامیده‌اند. آبکوه دهه چهل، از جنوب به روستاهای احمدآباد (در محدوده سه‌راه راهنمایی فعلی) و روستای ملک‌آباد (در ضلع جنوبی باغ ملک آباد فعلی) منتهی می‌شده است.
   با انجام مطالعات طرح جامع شهر(خازنی) در سال های 49-1346 و تصویب آن درسال 1351 در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ، اراضی بایر پیرامون قلعه در مسیر توسعه قرار گرفت. در سال 62-1361 با اجرای طرح تفصیلی(خازنی) به منظور پیوند قلعه بعنوان محله جدید شهر با محدوده مرکزی شهر مشهد، بافت قدیمی آن به وسیله احداث یک محور ارتباطی از هم گسیخته شد و بافت به دو قسمت شمالی وجنوبی تقسیم گردید. به این ترتیب، تحولی عمده در حاشیه این مسیر اتفاق افتاد و این محور در گذر زمان به یک محور ارتباطی – اقتصادی عمده تبدیل شد ولیکن به دلیل عدم اجرای سایر پیشنهادات طرح تفصیلی، دیگر بخش های بافت در شرایط سنتی خود باقی ماند.
   امروزه بافت آبکوه با مساحت حدود 30 هکتار در مجاورت پهنه های برخوردار و توسعه یافته کلانشهر مشهد (منطقه یک شهرداری) قرار گرفته است که بدلیل فرسودگی کالبدی در بافت، کمبود خدمات رفاهی- اجتماعی (مانند خدمات آموزشی، فضای سبز، ورزشی، فرهنگی...)، فقدان عرصه های همگانی تجهیز شده و تبدیل گشایش های محله به محل پارکینگ خودرو، نفوذ ناپذیری کالبدی و بصری و فقدان مبلمان شهری مناسب برای حرکت و توقف پیاده بعنوان پهنه ای آسیب یافته از نظر کیفیت های زندگی شهری در روند توسعه شهر و تعارض با حوزه های همجوار نمود یافته است.
   با عنایت به مشکلات اجتماعی و امنیتی در محدوده آبکوه و تاکید مسولان و نمایندگان مردم شریف مشهد جلسه ای با حضور مسئولین در مورخ 19/10/88 در محل استانداری و با حضور اعضای شورای تامین استان برگزار شد و مقرر گردید شهرداری مشهد به عنوان متولی امر نسبت به تهیه طرح نوسازی و بهسازی برای این محدوده اقدام نماید.
   طرح اول «اعتلای کیفیت حیات شهری آبکوه» در تاریخ 19/05/1390 به تصویب کمیسیون ماده پنج رسید. نکته حائز اهمیت در تصویب این طرح فقدان دفترچه ضوابط مصوب همراه آن می باشد. پس از گذشت چند سال با توجه به درخواست های مردمی و شناسایی کاستی های موجود، ضرورت اصلاح و بازنگری طرح در دستور کار شهرداری قرار گرفت. از این رو با توجه به منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص بافت های فرسوده نسبت به اصلاح ضوابط ، نقشه و گزارشات با رویکرد مشارکت حداکثری ساکنین ، تجمیع قطعات و بازگشایی معابر، در بهار سال 95 و در تاریخ 19/03/1395 ، طرح دوم «طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده آبکوه» به تایید کمیسیون ماده 5 رسید ، طرح یاد شده به همراه دفترچه ضوابط در تاریخ 02/12/1395 توسط استاندار وقت طی نامه شماره 37692/1/38 به شهرداری مشهد جهت اجرا ابلاغ گردید.
   هم اکنون با عنایت به سیاست های بازآفرینی فضاهای شهری و به منظور تحقق طرح مصوب آبکوه ، در سال 1398، پس از انجام مطالعات اجتماعی ، شهرداری مشهد نسبت به انعقاد قرارداد خدمات تسهیلگری در قالب دفتر توسعه محله محدوده آبکوه اقدام نمود. در قرارداد یاد شده با شرکت مهندسان مشاور شهر زیبای خاوران سعی گردیده است زمینه های لازم جهت توسعه محلی در محله آبکوه ایجاد گردد، به منظور تحقق اهداف تعیین شده دفتر توسعه محله (تسهیلگر) میبایست نسبت انجام خدمات ذیل اقدام نماید:
   حساس سازی و اطلاع رسانی جامعه محلی
   تدوین شناختنامه محلی
   تدوین چشم انداز آغازین محله
   تعامل با مدیریت شهری و سایر دستگاه های دولتی
   ترویج و آموزش
   اعتماد سازی
   به کارگیری و ارتقا ظرفیت محلی
   تشکیل نهاد های محلی و احیاء هویت محلی
   تدوین سند راهبردی بازآفرینی محله (سند مشارکتی)
   و در نهایت اجرای سند راهبردی بازآفرینی محله

    

   تعداد بازدید :1992
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • پیوند های پرکاربرد
  شهرداری مشهد
  استانداری خراسان رضوی
  شرکت بازآفرینی شهری ایران
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,349,303
  تعداد بازدید امروز : 348
  تعداد بازدید دیروز : 231
  آخرین به روزرسانی : 1400/11/04 13:36
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  مشهد - خیابان دانشگاه - دانشگاه 8 (کوچه سجادی) پلاک37 - کد پستی:9133633163

  تلفن :051-31294832
  فاکس :051-32244324
  رایانامه :bazafarini@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال سازمان بازآفرینی فضاهای شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد